logo
Provozní dispečink
Hlášení poruch, úpravy parametrů
Tel.: +420 567 300 807
Mobil: +420 603 105 685
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Informace odběratelům > Velkovýroba tepla má budoucnost, zákazníků přibývá

Velkovýroba tepla má budoucnost, zákazníků přibývá

Na Jihlavské kotelny spoléhá v oblasti dodávky tepla v krajském městě Vysočiny čím dál více rodin. Nejdůležitějším sloganem firmy je „Tepelná pohoda domácností, kvalita a spolehlivost energetických služeb za přiměřenou cenu“.

I proto vedení společnosti a její zaměstnanci neustále sledují nové trendy v oblasti teplárenství. Všechna energetická zařízení procházejí pravidelným servisem a modernizací v souladu s aktuálními poznatky a splňují požadovanou energetickou efektivitu a ekologickou šetrnost. Zákazníci Jihlavských kotelen se tak sami značnou měrou podílejí na ochraně životního prostředí.

Loni společnost provozovala v krajském městě Jihlava a městě Třešť celkem 45 kotelen a vedle výroby a distribuce tepelné energie se podařilo vyrobit dohromady 900 MWh elektrické energie. Tato výroba přitom byla stejně jako v minulých letech uskutečňována provozem kogeneračních jednotek (kogenerace = společná výroba elektřiny a tepla).

Topná sezona začíná každoročně 1. září a končí 31. května následujícího roku s tím, že dodávky tepla jsou zahájeny tehdy, klesne-li průměrná denní venkovní teplota pod 13°C a to dva dny po sobě (průměrná teplota se stanoví z venkovních hodnot v 7:00, 14:00 a 21:00 – 2krát).

V České republice je půldruhého milionu domácností - tedy více než třetina - závislých na centrálním zásobování teplem. Ovšem rostoucí ceny tepla nejednoho člověka přirozeně zneklidňují a odborníci popisují právě dálkové zásobování teplem jako velmi perspektivní a ekologický způsob vytápění.

Na druhou stranu stát velké výrobce tepla znevýhodňuje a zatěžuje jejich činnost oproti vlastníkům malých domovních kotelen nejen nejrůznějšími požadavky a limity, ale také poplatky.

Zmiňované překážky však rozvoj Jihlavských kotelen nezastaví, stejně jako práci na nových projektech. Příkladem budiž „Instalace zařízení na spalování biomasy na kotelně K7-U Hřbitova 21“. Ten byl oficiálně zahájen v listopadu roku 2011 a pochopitelně další modernizační projekty, na které od roku 2001 bylo vynaloženo již 350 mil. Kč.

To, že je to cesta správným směrem dokazuje i fakt, že odbornými kruhy jsou Jihlavské kotelny považovány za společnost s nejnižšími cenami tepla v porovnání celorepublikového měřítka (kategorie – výroba tepla z plynu v úrovni ceny pro konečné zákazníky).