1) Co je pro vás tepelná pohoda?
Tepelná pohoda závisí na tom, jakou činnost v bytě vykonáváme. Pokud se u nás vaří nebo uklízí, stačí nám teplota kolem osmnácti stupňů, pokud odpočíváme, čteme si nebo sledujeme televizi, tak nám vyhovuje dvacet stupňů.
Při delším sezení v tričku může být člověku chladno i při dvaceti stupních, pak ale neběžím zvyšovat teplotu, ale vezmu si košili nebo mikinu nebo si u televize vlezu pod deku.
Rozhodně ale nepřetápíme. Mimo to, že je to drahé a nezdravé, tak pokud musím za večer nastudovat desítky stran dokumentů pro různá jednání, tak to v přetopené místnosti vůbec nejde, nelze se soustředit, je to únavné.
2) Je pro vás hospodaření s teplem v bytě důležité, věnujete mu zvláštní pozornost?
Máme zautomatizované základní návyky pro hospodaření s teplem. Větráme krátce a intenzivně, po dobu větrání je vypnutý termostat, snižujeme teplotu na noc, před odchodem z domu apod. Ano, náklady na teplo jsou z nejvyšších výdajů domácnosti a je třeba se jim věnovat a, jak se říká, netopit pánu Bohu do oken.
3) Jak doma topíte, případně jak byste chtěl topit?
Doma využíváme plyn, jinou možnosti ani nemáme. Kdybych bydlel v rodinném domku, zajímal bych se o tepelná čerpadla, případně topení dřevem v kachlových nebo krbových kamenech v kombinaci třeba s topením plynem.
4) Jihlavské kotelny jsou hlavním dodavatelem tepla v našem městě, jak nahlížíte na jejich činnost?
Projekt zahájili naši předchůdci v zastupitelstvu, podle mého názoru se velmi podařil. Cena tepla v Jihlavě patří k nejnižším v České republice, přitom společnost zvládá investovat do údržby i rozvoje technologií a sítí, a ještě dosahuje dobrých hospodářských výsledků. Jihlavské kotelny jsou hodnoceny mezi třemi nejúspěšnějšími dodavateli tepla v ČR. Tyto skutečnosti hovoří za vše.
5) Máte nějakou zkušenost s činností podobných firem u nás či v třeba v zahraničních partnerských městech?
V našem německém partnerském městě Heidenheim funguje úspěšná spolupráce s tamním strojírenským podnikem, který se zapojuje do několika společných projektů radnice. V Jihlavě máme obdobný projekt, kterým je Teniscentrum, ve kterém má ale město nadpoloviční podíl, soukromé subjekty mají 48 procent, díky tomu se daří rozvíjet tenisový areál. Dalším výjimečným projektem je Domov seniorů Stříbrné Terasy, kde se podařilo spojit soukromé, státní a městské prostředky. Zařízení pro seniory se tak podařilo vybudovat za téměř třetinové náklady než v původně uvažovaném domově, který měl vyrůst na zelené louce. A ještě se podařilo oživit nevyužité budovy de facto v centru města.
6) JK zahájily provoz kotle na biomasu, vítáte tento krok?
Určitě ano, je potřeba, aby firma využívala různá paliva, zdroje, a i když biomasa je daleko komplikovanější z hlediska provozu a nákladů na prvotní investici, tak z hlediska šetření zdrojů je to projekt určitě velmi dobrý a vstřícný životnímu prostředí.
7) Nějaké sváteční přání nejen zákazníkům Jihlavských kotelen?
Všem zákazníkům Jihlavských kotelen přeji nejen pod stromeček pohodu životní a tepelnou (smích), ale samozřejmě i stále dobré služby od Jihlavských kotelen, a pokud byl ten letošní rok spíše z těch horších, tak přeji, aby ten následující byl pro všechny lepší a šťastnější.